جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

همه چیز درباره عرشه فولادی

عرشه فولادی، ورقه فولادی موج داری است که برای ساخت کف و سقف ساختمان ها به منظور افزایش مقاومت و کاهش لرزش کاربرد دارد.

فهرست

عرشه فولادی، ورق فولادی موج داری است که برای ساخت کف و سقف ساختمان ها به منظور افزایش مقاومت و کاهش لرزش کاربرد دارد. عرشه فولادی از فرمینگ ورق گالوانیزه ایجاد می شود و به دلیل حمل و نقل آسان و اجرای سریع آن و کمک به کاهش هزینه ها، از مصالح ساختمانی پرطرفدار می باشد. در این مقاله هر آنچه باید در رابطه با عرشه فولادی بدانید را با هم مرور می کنیم.

عرشه فولادی

در صنعت ساخت و ساز، اصطلاح عرشه فولادی (metal decking) تمام اشکال ورق فولادی پروفیلی که معمولاً همراه با بتن و فولاد برای ایجاد یک سیستم سقف یا به عنوان یک عنصر ساختاری برای پشتیبانی از سیستم سقف ساخته شده، استفاده می شود را پوشش می دهد. اجزای تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی شامل ورق گالوانیزه موج دار میلگرد، بتن، گل میخ می شود. عرشه فولادی به شکل موج دار و ذوزنقه ای تولید می گردد. معمولا در سازه های بتنی برای اجرای سقف و کف از تیرچه بلوک استفاده می کنند اما در سازه های فلزی عرشه فولادی جایگزین تیرچه بلوک می شود. سقف عرشه فولادی مستقیماً روی تکیه‌گاه‌های فولادی سازه‌ای نصب می‌شود تا یک سکوی کار فراهم کند و امکان نصب عایق‌ها و سایر مواد سقف را فراهم کند.

فرآیند تولید عرشه فولادی

مراحل ساخت عرشه فولادی

شاخص ترین مساله این نوع سقف، ورق فولادی است که همانطور که گفته شد برای ساخت آن از ورق گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامت 0/8 تا 1/2 میلیمتر را به وسیله دستگاه رول فرمینگ (Roll forming) به روش نورد سرد (Cold forming) به حالت موج دار فرم می دهند. به صورتی که در مقطع ورق حاصل هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده می شود. در نظر داشته باشید که برای محاسبه مشخصات هندسی مقطع باید از ضخامت پوشش گالوانیزه (Zinc coating) صرف نظر نمود. ارتفاع ذوزنقه ها حداکثر 75 میلیمتر می باشد. همچنین عرض متوسط کنگره های پر شده با بتن می بایست کمتر از 50 میلیمتر می باشد.

بیشتر بخوانید:
خدمات رول فرمینگ در مجموعه زرین فولاد شهریاری

لازم به ذکر است فولاد مورد استفاده در ساخت عرشه باید از حداقل تنش تسلیم 210 مگاپاسکال برخوردار باشد.

گام عرشه فولادی

منظور از گام عرشه فولادی حد فاصله کف ورق تا بالاترین نقطه یا اصطلاحا قله عرشه فولادی می باشد. در واقع گام عرشه فولادی شاخصی است برای تعیین حجم بتنی که روی آن می توان استفاده کرد. در شرکت زرین فولاد شهریاری عرشه فولادی در دو گام 62 و 75 میلی متر تولید می گردد.

عرشه فولادی در زرین فولاد شهریاری

کاربرد عرشه فولادی

عرشه فولادی در ساخت سازه های فلزی و بتنی اعم از ساختمان های صنعتی، تجاری، اداری و … کاربرد دارد. از دیگر موارد مهم استفاده عرشه فولادی ایجاد اسلب­های یکنواخت و سبک در کف ساختمان و همچنین ساخت سکوی کار برای کارگران در زمان احداث ساختمان‌های چند طبقه و افزایش ایمنی در هنگام کار می باشد.

قیمت ها را در لحظه رصد کنید:
استعلام قیمت روز ورق روغنی

مزایای عرشه فولادی

از سال 1820 ورق گالوانیزه توسط مهندس هنری پالمر به صورت کنگره ای و موج دار شکل دهی شد و در سقف ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. به تدریج با پیشرفت در صنعت و تکنولوژی استاندارهایی برای آن وضع گردید و امروزه در سطح گسترده ای کاربرد دارد. مزایای مهم عرشه فولادی به شرح ذیل می باشد. از دیگر محصولات مجموعه زرین فولاد شهریاری که در ساخت و ساز کاربرد گسترده ای دارد، می توان به سازه های LSF اشاره کرد.

  • یکپارچگی بیشتری
  • سهولت در حمل و نقل
  • صرفه جویی در هزینه ها
  • مقاوم در هنگام آتش سوزی
  • بتن ریزی چندین سقف به طور همزمان
  • عدم نیاز به مراحل شمع بندی و قالب بندی
  • نصب و اجرای سریع حتی در طرح های فولادی پیچیده
  • کاهش خسارات در هنگام زلزله (به دلیل وزن سبک آن، نیروی واردشده از زلزله را کاهش می دهد).

 

فروشگاه زرین فولاد شهریاری:
فرمینگ ورق رنگی سقف شیروانی، طرح دامپا

جمع بندی

به طور کلی سقف عرشه فولادی ورق مقطع خمشی مختلطی که از دو عنصر گل‌میخ و ورق فولادی گالوانیزه تشکیل شده و برای سازه های فلزی و بتنی کاربرد دارد. با توجه به مزایای متعدد آن نظیر کاهش هزینه ها، سهولت در حمل و نقل و نصب و افزایش ایمنی در حین کار بسیار مورد توجه مهندسان قرار گرفته است. در شرکت زرین فولاد شهریاری با بهره از تکنسین های مجرب و دستگاه های پیشرفته محصولات مورد نظرشما با بهترین کیفیت تولید می گردد. برای ارتباط با کارشناسان فروش و اطلاع از قیمت عرشه فولادی گالوانیزه اینجا کلیک کنید.

منابع

metaldeck.com

odonnellmetaldeck.com

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *